תצוגות אופנה עכשוויות כתבה

תצוגות אופנה 2013

לרגש, לגעת, לזעזע…

לשבור את כל החוקים!

גליה תורן חן, יועצת מיתוג ושיווק לתחום היופי

מיכל גייטו- אלבז, סמנכ"ל שיווק והדרכה OFRA

אופנה משקפת הלך רוח חברתי, פוליטי וכלכלי, מדובר במראה מדויקת של תהליכים בינלאומיים. בצוק העיתים, כשמר וקשה שם בחוץ, אנשים ובעיקר נשים לא נוטשים את זירת האופנה, אלא מתאימים אותה לצרכיהם ובעיקר משתמשים בה כנחמה וכמקור עידוד.

בן הלוויה הצמוד והבלתי ניתן להפרדה של עולם האופנה הוא תחום הטיפוח והיופי, שהרי לא תיתכן תצוגת אופנה או הפקת אופנה ללא איפור, שיער וציפורניים המשרתים את המסר והרגש הכללי אותו מבקש המעצב להעביר.

מחפשים השראה

תכנון קונספט לתצוגות אופנה הוא תהליך מתמשך שאורך חודשי עבודה ארוכים. נקודת המוצא היא בדרך כלל לוח השראה המכיל כיווני חשיבה אופנתיים של המעצב. מקורות ההשראה מגוונים וכוללים אלמנטים מהטבע, כמו ים, חול, סלעים וסופות, דמויות היסטוריות גדולות מהחיים, תקופות מעניינות בעלות סממנים חיצוניים בולטים כמו חצר המלוכה של לואי ה-14 או ה"פין אפ גירלס" של הוליווד בשנות ה-40 וה-50.

סביב כל מעצב- על פועל צוות קריאטיבי רחב היקף הכולל סטייליסטים, מאפרים, מעצבי שיער, קולוריסטים (מומחי צבע) וחוזי טרנדים וכל מעצב, ניזון כמובן מסיפור החיים האישי שלו. מעצבים שמוצאם מאמריקה הלטינית כדוגמת אוסקר דה לה רנטה (הרפובליקה הדומיניקנית) או נרסיסו רודריגז (קובה) מרבים לקבל השראה מארצות מוצאם ולשלב אלמנטיים ספרדיים- לטיניים בתצוגות שלהם, בעוד אמנים בעלי גישה יפנית כמו ריי קווקובו או איסי מיאקה בזמנו שואבים השראה מתרבות הזן המינימליסטית.

תכנון השיער והאיפור לתצוגות יעשה לאחר שלב קביעת הקונספט ויותאם במדויק לצרכי המסר ובמיוחד הרגש אותם מבקשים אמני העיצוב להעביר לקהל הצופים. בישיבות השראה וקונספט רחבות היקף בונים יחדיו אמני האיפור ואמני המיצג את סגנון האיפור ואת סקלת הצבעים שתייצג באופן מושלם את הרעיון המרכזי של התצוגה. במקרים רבים מלווה מותג איפור אחד או אמן איפור מרכזי את המעצב ואלה מסייעים לו להגשים את חזונו בפועל, מכינים פייס צ'ארט של הדוגמניות שישמשו כדוגמה לאמני האיפור הרבים שיעבדו מאחורי הקלעים של התצוגות ובמידת הצורך יוצרים קולקציות ייעודיות.

חודשי ההכנה הרבים והמדוקדקים מגיעים לשיאם ביום התצוגה ומקבלים חיזוק אמנותי של תאורה מקצועית, לוקיישן היסטרי והמון אווירה, רצוי מקושטת סלבס.

בעונות האחרונות, לאור תהליכי מחאה חברתית עולמיים ניכרת התרגשות חדשה בתחום האיפור לתצוגות האופנה: סגנונות חדשים וצבעים נועזים שלא נראו כמוהם שנים חורכים את המסלול… קבלו סקירה של הטרנדים החמים והמפתיעים בתצוגות האופנה של השנה באדיבות מומחי הצבע והמרקם של   מותג האיפור המקצועי- OFRA Cosmetics USA :

געגועים לוודסטוק

מחאה חברתית? חשבתם שהמצאתם אותה? לא ולא… בכל דור ודור קמה המחאה האופיינית לו ומרימה את ראשה. אחת התקופות המסעירות של המאה ה-20 שייכת לעשור של שנות ה-60 ממנו צמחו ילדי הפרחים: "עשו אהבה ולא מלחמה" הם זעקו ברחובות כמחאה על מעורבות ארה"ב במלחמת ווייאטנם והמציאו לא רק סיסמאות אלמותיות, אלא אף סגנון אופנה, לבוש, אביזרים, תסרוקות ואיפור טבעי אך מתוחכם.

היפי שיק, גראנג', לוק אינדיאני ומראה זרוק משתלבים היטב עם צבעוניות נועזת, אייליינר בשלל צבעי הקשת ושבירת כל המוסכמות הנוקשות הקשורות לעשה ואל תעשה בתחום הטיפוח והיופי-  אלה הסממנים העיקריים של דור וודסטוק, אותו פסטיבל מוזיקה מתמשך שהפך לסמל של התקופה.

מסתבר שוודסטוק עדיין שוכנת בקרבנו ורבים מהצעירים בני זמננו מתרפקים על אותו מאורע מכונן שהתרחש הרבה לפני שנולדו. הערכים האופנתיים של בעיטה במוסכמות וניפוץ מיתוסים מדברים משותפים, כנראה, לכל הצעירים ברוחם ובנפש באשר הם.

כמחווה לילדי הפרחים ולשנות ה-60 הסוערות נראו השנה שפע של תצוגות אופנה עתירות צבע עם דגש מיוחד על איפור עיניים קריאטיבי: האייליינר החתולי שמאפיין איקונות תקופתיות כמו בריז'יט בארדו, אליזבט טיילור ומארי קוונט חוזר לככב על מסלולי תצוגות האופנה, אך הפעם הוא מפתיע בשלל גוונים בלתי צפויים. הגדילו לעשות הקולוריסטים של OFRA  שהלכו עם הטרנד עד הסוף ויצרו קולקציית מחווה לוודסטוק שנצפתה על מסלולי התצוגות בשבועות האופנה של מיאמי, לוס אנג'לס וניו יורק עם גוונים בלתי שגרתיים של אייליינר ג'ל בכתום, צהוב, לבן, שמנת, סגול וירוק מנטה.

היכן עוברים גבולות האסתטיקה?

מרבית הנשאלים חשים כי אופנה ואסתטיקה פוסעות תמיד יד ביד, אך לעיתים תצוגות אופנה מיועדות להעברת מסר מזעזע, מסר שייעודו לעורר חשיבה. בעונה האחרונה העבירה מעצבת האוונט גארד הבריטית, ויויאן ווסטווד, מסר חריף נגד תרבות האנטי אייג'ינג של המאה ה-21 המקדשת את ערך הנעורים מעל לכול.  ווסטווד עשתה שימוש באלמנטים של איפור תאטרון ובמיוחד בטכניקות של הזקנה על מנת לשוות לדוגמנים שלה מראה מבוגר ומוזנח במכוון, על מנת ליצור שיח פוליטי על הזדקנות ונעורים.

מעצבי אוונט גארד אחרים עושים שימוש בטכניקות של פציעות כדי להעביר מסר אנטי מלחמתי או בהדבקות זקנים ופאות כדי לעודד טיפול בחסרי בית. מסלולי התצוגות אינם רק היכלי תהילה נקיים מכל רבב ועשויים בקפידה, הם הופכים לזירה פורייה להחלפת דעות ולמהפכות חברתיות.

מעצבי האיפור ואמני הצבע הפועלים בתחום כבר מזמן אינם רק "יועצי יופי", אלא נדרשים לסגל ולתרגל מגוון של טכניקות ייעודיות לאיפור במה, מיצג  ותאטרון שיוסיפו דרמה וריגוש לכל תצוגה. החלוקה המסורתית בין מאפרי פנטזיה, קולנוע ובמה לבין מאפרי יופי מאבדת את משמעותה בעולם שבו אמני איפור נדרשים ליצור מראות מתוחכמים ומגוונים.

מוצרי האיפור, בהתאמה הופכים אף הם לוורסטילים ואיכותיים יותר: עמידות גבוהה יותר בתנאי לחות וחום ואף עמידות במים, נדרשת לדוגמה כאשר תצוגות אופנה משלבות מגע עם מים או נערכות מחוץ לאולמות המסורתיים כדי להגביר את הרושם. חברות האיפור המקצועיות מצטרפות למאמץ האופנתי ויוצרות קולקציות של ברונזרים עמידים, מוצרי בסיס כגון פריימרים ומוצרי איפור לעיניים ולשפתיים שישרדו אפילו את מדבר סהרה.

כך נולדה למשל קולקציית השפתונים העמידה של OFRA   אשר נוצרה לבקשת האחיות קרדשיאן לקראת הופעתן בתצוגת אופנה של המותג שלהן במיאמי. התצוגה שנערכה על שפת הבריכה דרשה מהמאפרים שימוש בפיגמנטים זוהרים ועמידים במיוחד שלא ייכנעו לתנאי מזג האוויר וללחות באוויר. המסר העיקרי: אנחנו ממשיכות לצעוד בראש מורם ועם הרבה צבע על השפתיים ולא נכנעות לאיתני הטבע…

עולם כמנהגו נוהג ומדי עונה, מתחדשת האופנה ואתה המסרים של התצוגות, הצבעים והטקסטורות. כצופים מן הצד בתוצרת המוגמרת על גבי מסלולי התצוגות, קשה לנו לעיתים להעריך את רמת ההשקעה, החשיבה, האומנות והאמנות המושקעות בכל תצוגה ותצוגה, כדי שזאת תותיר אחריה לא רק טעם של עוד אלא אף חומר לחשיבה.

מה צופן העתיד? חוזי המגמות, הטרנדולוגים הבינלאומיים, צופים שימושים מרובים בטכנולוגיה עתידנית, נוסחאות משופרות ומתקדמות של מוצרי איפור ועיצוב שיער והרבה הומור…לצד אופנה קלאסית וחזרה למקורות.

 

5 טיפים לאיפור אופנתי כמו בתצוגות האופנה המובילות:

  • אמצי את גישת ה"טוטאל לוק," לפני שאת יוצאת מן הבית בדקי שסגנון האיפור, השיער, הציפורניים ואביזרי האופנה משרתים את המסר האופנתי שאת מעוניינת להעביר.
  • מעוניינת להותיר רושם שלא יימחה במהרה? אמצי מאפיין דומיננטי אחד מתצוגות האופנה: שפתיים באדום- יין, אדום אש לוהט, ורוד פוקסיה זוהר או סגול עמוק יעשו את העבודה.
  • אוהבת להדגיש את העיניים? נסי לשחק עם גווני האייליינר שלך: למבנה עיניים קטן ושקוע יחמיאו גווני שמנת, צהוב ולבן בעוד שלמבנה עיניים גדול ועגול יתאימו צבעים כהים יותר כמו סגול, כחול וכמובן השחור הנצחי.
  • מעוניינת לבטא שמחה ואופטימיות? גווני כתום הם האידיאליים עבורך. נגיעה של כתום או קוראל על עצמות הלחיים, העפעפיים או השפתיים תעניק לך מראה מאושר…
  • לגבות השפעה מידית על הארשת שלנו, בעונה האחרונה נצפו גבות עבות וטבעיות יותר על מסלולי התצוגות. הניחי להן לצמוח ועצבי גבות בקו ישר בסיוע של צללית מיוחדת לגבות או עפרון ייעודי.