איך אומרים אהבה

איך אומרים "אהבה" בשפת הניחוחות?

בכל השפות, שפת האהבה היא שפה מיוחדת… ניתן להביע אהבה בכל כך הרבה דרכים: בשיר, במילה, בתנועה, במחווה ובכל זאת, מבין כל אלה שפת הניחוחות היא שפה מיוחדת. שפה בינלאומית, ראשונית ופרימיטיבית הקשורה למנגנוני ההגנה והביטחון המולדים והגנטיים שלנו. למה הכוונה? אנחנו "מתוכנתים" גנטית להעדיף ניחוחות וטעמים מסוימים על פני אחרים. המשיכה שלנו למין השני, הרגש שאנו מכנים "אהבה" מונחה באופן בלתי מודע על ידי חוש הריח שלנו.

איננו יכולים להימשך אל אדם שריח גופו הבסיסי אינו תואם את טעמנו. הדבר דומה למשיכה הפרימיטיבית של בעלי חיים בטבע. בעולם החי' בחירת בן או בת הזוג האידיאלית להמשך המין תלויה בחוש הריח. בעלי החיים מפזרים סביבם "פרומונים"- הורמונים חייתים האחראים על משיכת המין השני ומגבירים את סיכויי ההזדווגות שלהם.

בני האדם בעידן המודרני למדו להסוות את ניחוח גופם הבסיסי על ידי רחצה תכופה וטקסי התבשמות. למעשה, הפכנו את מנגנון המשיכה בין המינים למנגנון משוכלל ומעודן יותר, אך מהטבע קשה לברוח… אמנם איננו מפרישים פרומונים חייתים, אך אנו בהחלט מושפעים מניחוחות המחקים פעולה של פרומונים ויש להם השפעה מעוררת ומגרה על החושים שלנו.

מרכיבים מעוררי תשוקה

הבשם –האמן שיוצר את פירמידת הניחוחות של הבושם, מודע להשפעתם הארוטית של המרכיבים ולכן בבשמים רבים המיועדים לעורר בנו רגשות אהבה מצויים מרכיבים כאלה.

הבולטים והמפורסמים ביניהם הם מרכיבים בהשראת עולם החי. המושק (MUSK) אשר הופק בעבר מבלוטת המין של "אייל המושק הצפוני", מדיף ריח חושני ונקי כאחד. כיום מפיקים אותו במעבדה כמובן והוא אחד המרכיבים הפופולאריים ביותר בעולם הבשמים.

לקנות לאהובים שלכם בושם על בסיס מושק כמתנה לוולנטיינ'ס, היא מחווה רומנטית מאין כמוה הנעוצה בהיסטוריה: המלכים הפרעונים נהגו להעניק בקבוקוני שמן מושק מצרי יקר ונדיר כמתנה לכלה בליל כלולותיה.

מבין בשמי המושק המודרניים כדאי לציין את "נרסיסו רודריגז" NARSICO RODRIGUEZ, המעצב הניו יורקי היוקרתי, אשר פיתח אובססיה למושק וחקר את מקורותיו העתיקים. לאחרונה, השיק המעצב בושם חושני על בסיס מושק טהור בשם הפשוט והתמציתי- ESSENCE.

מרכיב נוסף בהשראת עולם החי הוא האמבר האפור. אמבר זה נאסף בעבר על חופי הים כהתגבשות מינרלים של פליטות ליוויתנים. לאמבר ריח  טלק מתקתק ומושך המופק כיום משרף צמחי או באופן סינתטי במעבדות הבישום. מרכיב זה תמיד אופנתי ומשולב בבשמי נשים וגברים כאחד.

מבין הבשמים היוקרתיים המתאימים כמתנה נשית מושקעת לחג האהבה  כדאי לרחרח את הבושם החדש מבית BEBE , המשלב באופן מענג במיוחד אמבר  ותמציות פרחים בבקבוק לב רומנטי. בושם חושני נוסף מבית איטלקי טוב הוא BULGARI JASMIN NOIR המשלב יסמין עם תווי טלק.

אווירת אהבה חושנית ניתן להשרות גם בעזרת מרכיבים מתובלים – אוריינטלים : וניל מתקתק שניחוחו אוניברסאלי ואהוב בכל התרבויות, עץ האלגום שקליפתו משמשת כקטורת בליל החתונה ההודי ופאטצ'ולי המופק מעליו של שיח אקזוטי.

ניחוחות פרחוניים נחשבים אף הם רומנטיים במיוחד, נציין את ניחוח היסמין המטריף, הסחלב הפראי , הורד התורכי והבולגרי שניחוחם מלא עוצמה ואת פרחי הלילה המזכירים בניחוחם גן קסום.

מבין הבשמים הבולטים בקטגוריה זאת כדאי לנסות את SOIR DE LUNE  של SISLEY, AUPHORIA   של CALVIN KLEIN .

 

הבדלים בין המינים

בושם לגבר ובושם לאישה המכילים מושק, אמבר, תבלינים ופרחים יהיו חושניים ומושכים. כאלה המתאימים לפגישה רומנטית ולדייט לוהט. עם זאת ישנם מרכיבים גבריים מובהקים כמו טבק ועור הנחשבים חושניים בבישום גברי בסגנון ה"מאצ'ו" הלטיני, בעוד מנגד ניצבים מרכיבים נשיים ועדינים במיוחד כמו ורדים ופרחי שדה.

במשפחת בישום ה"גורמה" – משפחת בשמים המכילים מרכיבים אכילים כמו שוקולד, וניל, קרמל, דבש וצמר גפן מתוק –  נמצא מרכיבים המחמיאים לחוש הריח של גברים ונשים כאחד.

ניחוחות מתקתקים אלה נחשבים למושכים בקרב שני המינים ובכל הגילאים.

בשמים מפורסמים בתחום בישום הגורמה כמו  CLASIQUE של גוטייה הפכו ללהיטים חובקי עולם.

בלילה, בלילה עם צאת הכוכבים…

בשמי לילה הם משפחה מעניינת במיוחד בתחום הבשמים החושניים והרומנטיים. בשנים האחרונות נוהגים בתי הבישום היוקרתיים להציג גרסאות מיוחדות לשעות הלילה של הבשמים הקלאסיים שלהם. בושם לילה הוא בושם שמתאים למיטה, לפגישה לילית לוהטת, ליצירת אווירה חושנית ואף להתזה בין הסדינים וכלי המיטה. בבשמים אלה ריכוז גבוה של מרכיבים פרומונים והאווירה שהם יוצרים היא מסתורית ומענגת.

בין ההשקות הבולטות בתחום נציין את BULGARI NOTTE/ SOIR האיטלקי  LOLITA LEMPICKA NUIT  ,  הצרפתי .

לקראת חג האהבה מומלץ לחדד את כל החושים שלנו ולזכור שבין אם אנו מודעים לכך או לאו, אנחנו יצורים ארומטיים המושפעים מחוש הריח כל ימי חיינו. מומלץ להשתמש בידע שצברו המומחים בתחום הארומה קולוגיה – המדע והאמנות של שימוש בניחוחות להשפעה על מצב הרוח שלנו, על מנת להפוך את חג האהבה הזה ל "בלתי נשכח"!!!